ÖT ORSZÁGBAN végzett STATISTA FELMÉRÉS
Bert Rösch/ TextilWirtschaft
Sok európai nő újonnan vásárolt ruhái örökre és örökké érintetlenül maradnak a szekrényben Imago / Westend61Megveszik, de soha nem hordják. A Statista öt európai piacon elemezte ezt a jelenséget. Íme, az egyes országok eredményei.
Rossz vásárlások: Az Egyesült Királyságban tízből majdnem három női fogyasztó (29%) gyakran vásárol olyan ruhákat, amelyeket aztán soha nem fog viselni. A férfiak jóval ritkábban követik el ezt a hibát, arányuk 16%. Ezek a Statista által öt európai országban végzett fogyasztói felmérés eredményei, amelyhez 1500-4500 18-64 év közötti fogyasztót kérdeztek meg 2022 októbere és 2023 szeptembere között. Németországban ez a szám 4484 volt.
A ruhásszekrénynek vásárolt ruhák
(Azon válaszadók aránya, akik gyakran vásárolnak olyan ruhákat, amelyeket soha nem viselnek)

A német női fogyasztók 16%-a követ el nagy hibát a divatvásárlás során. A férfiak esetében ez az arány csak 9%.
A német és olasz férfiak vezetnek, ők a leghatékonyabbak
Spanyolország a második helyre került a feleslegesen divatvásárlók közötti rangsorban. Ott a nők 19%-a és a férfiak 16%-a vásárol ruhákat szinte kizárólag a szekrénybe. Ezt követte Olaszország 19%-kal és 9%-kal, majd Németország 16%-kal és 9%-kal.
A francia fogyasztók jártak a legjobban: Mindössze 14%-uk tévedett vásárlási döntései során. A férfiak körében ez minden nyolcadik válaszadóval fordul elő. Ez azt jelenti, hogy a francia divatvásárlók kevésbé pontosak, mint olasz és német társaik (egyenként 9%).
ennek következtében Vajon a régi ruhák hegyei egyre nagyobbak lesznek?
Ezek a számok rosszat sejtetnek a közelgő fekete pénteki eladásokat illetően. Hiszen azt a veszélyt vetítik előre, hogy az akciós mánia során fogyasztók milliói vásárolnak majd olyan ruhákat, amelyekre valójában nincs szükségük – és előbb-utóbb esetleg meg is szabadulnak tőlük, ami nem túl fenntartható, tekintve a divat előállítása során felhasznált nagy mennyiségű energiát. Ehhez jön még a divatipar által okozott, olykor jelentős környezeti terhelés.
Ennek fényében megnyugtató lehet, hogy ebben az országban egyre gyakoribbá válik, hogy használt divatcikkeket tesznek a karácsonyfa alá. Különösen a tapasztalt használtcikk-vásárlókra jellemző ez.
Általánosságban elmondható, hogy a recommerce divatpiac fellendülése folytatódik: a Statista Consumer Insights panel felmérése szerint a 2022 októbere és 2023 szeptembere közötti tizenkét hónapos időszakban a Németországban megkérdezett közel 6000 fogyasztó 23%-a vásárolt használt ruhát. Ez az arány 2021-ben még 18% volt.
Felfelé ívelő tendencia a használtcikkek esetében
(Azon válaszadók aránya, akik az elmúlt 12 hónapban a következő termékeket használtan vásárolták (%))

Használt táskák és kiegészítők: Az elmúlt tizenkét hónapban a Németországban megkérdezett 4991 fogyasztó 14%-a vásárolt ebben a – secondhand – kategóriában. Ez az arány 2021-ben még 6% volt.
Használt cipőt a válaszadók 14%-a vásárolt. Ez két százalékponttal több, mint két évvel ezelőtt. A legnagyobb változás a táskák és kiegészítők esetében történt, amelyeket a megkérdezettek 14%-a vásárolt a felmérés időszakában. Több mint kétszer annyian, mint 2021-ben, azaz 6%.
További secondhand témák:
- Secondhand-Anbieter in Deutschland – ein Überblick
- Historie: Secondhand sells
- TW-Fragebogen: Sagen Sie mal, Cécile Wickmann
- TW Podcast: Secondhand − Hype oder nachhaltig, Cécile Wickmann?
- Strike: 16 Secondhand-Standorte in zwei Jahre
- Vintage-Fusion: Online-Händler Vinstockz schluckt Peeces
- Interview mit Vestiaire Collectiv-Mitgründerin Fanny Moizant
- Interview mit dem Momox-Gründer und Secondhand-Investor Christian Wegner
(Sosem hordott ruhák a ruhásszekrényben)
Előfizetés a magazinra Médiaajánló Feliratkozás