Az Eventuell egy nyitott, önszerveződő, egyéni utakat járó tervezőkből álló alkotóközösség és egyben tervezői showroom, amely harminc éve működik sikeresen. A példaértékű összefogás motorja Szigeti Szilvia textiltervező és Radnóti Tamás belsőépítész, akik nem csupán egy bemutatótermet hoztak létre, ahol a tagokkal közösen minőségi textileket és azokból készült darabokat, ékszereket kínálnak az érdeklődőknek, de egy olyan platformot is, ahol az összművészetiség jegyében rendszeresen rendeznek kiállításokat és társművészeti programokat. A jubileumi kiállítássorozat alkalmával a galéria jelenlegi és egykori tagjainak munkái egyaránt láthatóak. Elsőként textilművészek, majd a második tárlat alkalmával ékszertervezők munkái kerülnek bemutatásra.
A csoport tagjai egyedi és kisszériás textileket, tárgyakat hoznak létre. Mindannyiukra jellemző a kreatív anyaghasználat és az autonóm gondolkodásmód, többen közülük tradicionális technikák felhasználásával és azoknak a mai korra jellemző átírásával készítik munkáikat.
- Kónya Kinga eredetileg szövöttanyagtervező, aki öltözékkiegészítőket, sálakat, sapkákat és különleges, finom „ékszerkardigánokat” köt.
- Munkácsi Gábor különleges „ikat” textileket, stólákat készít, amelyeket a kézzel festett vetülékfonalak beszövésének köszönhetően elmosódott mintafoltok tesznek dekorativvá.
- Pájer Emília az Iparművészeti Főiskolán (ma MOME) sokak tanára is volt. Ő egyedi kézzel szövött nyüstös len- és pamutfüggönyökkel, párnákkal, sálakkal és stólákkal szerepel a galéria kínálatában.
- Szigeti Szilvia elsősorban nyomott textileket tervez. A technológiából adódóan textiljei sajátosan dekoratívak, a skandináv inspiráció, az art deco, a történeti stílusok és a folklór egyaránt megjelenik a kollekcióiban.
- Radnóti Tamás belsőépítész elsősorban a galéria tereinek alakításával, a kiállítások rendezésében való aktív részvétellel járul hozzá az Eventuell munkájához, de BurART lámpája is kapható, amely organikus feszítőszerkezetével a textiltervezők alkotásainak kiváló hordozója.
- Kesserű Andrea Időszakos kiállítóként izgalmas anyagokból készülő applikált kiegészítőkkel gazdagított táskái és azonnal felismerhető karakterű ékszerkollekciói színesítik a palettát.
A jubileumi kiállításon a galéria korábbi alapító és állandó tagjai is részt vesznek.
- Szabó Zsuzsi az alapító tagok egyike, szintén szövöttanyag tervező, aki sokoldalúan felhasználható kollekciókat fejleszt, melyekben a jacquard anyagok, strukturált és hímzett lakástextilek, függönyök, asztalneműk egyaránt megtalálhatók.
- Csíkszentmihályi Réka szövöttanyag tervező jacquard textileket és faliképeket készít sokszor art deco-ba hajló geometrikus mintákkal.
- Harmati Hedvig szintén szövöttanyagtervező, akinek zsenília szövetei, nyüstös- és folklór ihletésű, jacquard anyagai, dekoratív ágytakarói és párnái szintén különleges darabok.
- Páger Bernadett szövöttanyag tervező a dizájn és a képzőművészet határán egyensúlyozó falikárpitokkal, experimentális textilekkel és jacquard textilekkel foglalkozik.
A galéria pályakezdő alkotók számára is bemutatkozási lehetőséget teremt. Ezúttal Keresztes Nórának, a MOME MA hallgatójának egyedi szövött textiljét ismerheti meg a közönség, amely a gyergyószéki népviselet elemeit idézi.
Az Eventuell története
A kezdeményezés korábbi szakmai együttműködések sorát követően jött létre. Szigeti Szilvia a nyolcvanas években az Iparművészeti Főiskolán frissen végzett osztálytársaival közösen alapította meg az Okker Stúdiót, melynek fő profilja a divattervezés volt. A stúdió többek között Munkácsi Gábor és Szabó Zsuzsi textiltervezők egyedi anyagaiból dolgozott. A szakmai kapcsolatot tovább erősítették azok a közös kiállítási lehetőségek, amelyek közül kiemelkedik az Iparművészeti Múzeumban 1994-ben a Vámos-Lovay Zsuzsa által rendezett Műhelysarok című tárlat, melyen Munkácsi Gábor, Szabó Zsuzsi és Szigeti Szilvia textiljeit állították ki. Szintén fontos volt a Magyar Divat Intézet igazgatóhelyettese, Dr. Csaba Anna-Mária meghívása a frankfurti Heimtextilre, ahol később Kónya Kingával kiegészülve többször is megjelenhettek a tervezők. Ezek az alkalmak hívták életre a közös bemutatóterem iránti igényt. Végül 1994 októberében a Nyáry Pál utca 7-ben nyílt meg az Eventuell Studió, amely a mai napig ugyanabban a Hild József tervezte épületben – korábban pincegalériában – 2003 óta egy utcára néző hangulatos, boltozatos térben működik.
Az Eventuell egy nyitott, önszerveződő, de egyéni utakat is bejáró tervezőkből álló alkotóközösség, amelynek tagjai önállóan és közösen is jó néhány kiállításon vettek részt itthon és külföldön. Erre utal a névválasztás is, amely több nyelven az esetleg, talán megfelelője, szépen illusztrálva a spontán rátalálás lehetőségét, annak pozitív hatását.
A lehetőségek megragadása, a proaktív tervezői attitűd és az összefogás a dizájn területén rendkívül fontos Magyarországon. Ez fokozottan igaz a textiltervezőkre, hiszen a két világháború között még vezető szerepet játszott magyar textilipar drámai széthullása számos nehézség elé állítja a tervezőket. Az ipari háttér hiánya miatt a szakemberek kénytelenek önállóan dolgozni, ami jellemzően egyedi vagy kisszériás produktumokat eredményez, a gyári kivitelezések esetén pedig a nagyobb mennyiségű tételek miatt komoly összefogásra is szükség van. Ezt felismerve indította Szigeti Szilvia 2014-ben a TEXHIBITION című projektet, amely egy szélesebb körű együttműködésen alapul, és célja, hogy a tervezők közösen kivitelezzék terveiket, együtt mutassák be fejlesztéseiket, és összefogva keressék az értékesítési lehetőségeket is.
A kiállítás szervezői
Az Eventuell Galéria kiállításait 1994 óta Szigeti Szilvia és Radnóti Tamás szervezik.
Mindketten a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végeztek, a stuttgarti Akademie Schloss Solitude ösztöndíjasai voltak. Szigeti Szilvia 2012 és 2020 között a stuttgarti intézmény kuratóriumának tagjaként tevékenykedett. Tervezői munkájuk során több hazai és nemzetközi kiállításon vettek részt, emellett tevékenységüket jó néhány szakmai elismeréssel jutalmazták már. Többek között elnyerték a Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti Ösztöndíjat, a Magyar Formatervezési Díjat, a Design Management Díjat és a Ferenczy Noémi-díjat. Közel 300 magyar és nemzetközi esemény szervezése fűződik a nevükhöz, és az eltelt évek során majd 4000 tervezővel és társművésszel dolgoztak együtt.
Közösen szervezték az 1990-s évek TEXTIVÁL divat- és textilkiállításait a Margitszigeti Szabadtéri Színházban és a Műcsarnokban, az Iparművészeti Múzeum BútoroSOKK avantgárd bútorkiállítását, valamint 2004 óta a Határtalan design / Design without borders kiállításokat, eleinte a Műcsarnokban, majd az Új Budapest Galériában (Bálna), jelenleg pedig a Kiscelli Múzeumban.
Fontosabb kiállítások az Eventuell Galériában
Az eltelt 30 évben több száz főként hazai és külföldi dizájner, iparművész, és társművész munkái voltak itt láthatóak. Olyan neves nemzetközi textilmárkák és tervezők szerepeltek a galéria vendégei között, mint a finn Marimekko, a Fiber Art Sweden, az amerikai Diane Kappa, a finn Maria Riviera-Pessi, a szlovák Guapa vagy a román Half Drop. Szintén itt mutatkozott be a BurArt projekt, melynek keretében a Radnóti Tamás által tervezett lámpatestre 10 neves grafikus, többek között Roskó Gábor, Gerhes Gábor, Tóth Avanti Péter készített lámpaernyőt. Olyan fontos magyar művészeknek is rendeztek itt kiállítást, mint a francia gobelinszövés mestere, Rónai Éva, de Szentirmai-Joly Zsuzsanna Luciole kollekciója is itt debütált. Black Out címmel került sor több textiltervező – Guapa (SK), Kass Eszter, Kónya Kinga, Ruttka Andrea, Ottlik Júlia, Szigeti Szilvia – kollekciójának bemutatójára 2017 év decemberének legrövidebb napján.
A galéria életében hangsúlyos szerepet kaptak a kortárs ékszerkiállítások, többek között az úgynevezett Encounters tárlatok, melyek során a magyar tervezőkön kívül cseh, német, lengyel, spanyol, szlovák és ukrán művészek is bemutatkoztak. Ezen kívül több bútorkiállításnak is otthont adott az Eventuell. Ezek közül kiemelkedik a Subject című válogatás, melyen a Helena Dařbujánová (CZ), Fogarasi Demeter, Veronika Paluchová (SK) és Kosmos Project (PL) Ewa Bochen & Maciej Jelski állítottak ki.
A divattervezők is jelentős szerepet játszottak a galéria életében.
Az Eventuell palettát színesítette több éven keresztül a Blue Paprika tervezőpáros, Pálffy Szilvia és Szűcs Teréz, akik különleges, folklór ihletésű denim kollekciójukkal jelentős hazai és nemzetközi sikereket értek el.
A kisebb kamarakiállításokon kívül olyan nagyobb rendezvényeknek is teret adott az Eventuell, mint a galéria udvarán rendezett MiniTextivál, amely a Szigeti Szilvia és Radnóti Tamás által a kilencvenes években rendezett TEXTIVÁL nevű projekt szerves folytatása volt, vagy a Több pont között címmel rendezett, a belvárosi galériákat összekötő projekt, melynek keretében kiállítások és divatbemutatók valósultak meg.
Emellett számtalan társművészeti program, koncert, filmvetítés és felolvasás is gazdagította az Eventuell programját, olyan jelentős zenészek közreműködésével, mint Dresch Mihály, Grencsó István, Kertész György vagy Krulik Eszter.
Az Eventuell Galéria egykori és jelenlegi tagjai
Alapító tagok: Kónya Kinga, Munkácsi Gábor, Szabó Zsuzsi, Szigeti Szilvia textiltervezők és Radnóti Tamás belsőépítész
Jelenlegi tagok: Kónya Kinga, Munkácsi Gábor, Pájer Emília, és Szigeti Szilvia textiltervezők, valamint Radnóti Tamás belsőépítész
Időszakos kiállító: Kesserű Andrea
Korábbi állandó textiles tagok: Csíkszentmihályi Réka, Harmati Hedvig, Lőrincz V Gabi, Páger Bernadett.
Korábbi ékszertervező tagok: Bodor Bernadett, Gera Noémi, Horányi Kinga, Imrei Boglárka, Király Fanni, Majoros Kata, Máté Eszter, Lőrincz Réka, Vékony Fanni, Németh Orsolya
Korábbi divattervező tagok: Pálffy Szilvia és Szűcs Teréz (Blue Paprika)
- Kiállításmegnyitó: 2024 október 17. 18:00
- A kiállítást Demeter Nóra DLA építész nyitotta meg.
- Közreműködött: Fehér Zselyke (fuvola) az LFZE hallgatója.
Helyszín: 1056 Budapest Nyáry Pál utca 7
Nyitva: 2024. október 18 – november 17.
Cs – P: 11:00–18:00, Szo.:10:30–14:00
(Szigeti Szilvia)
Ha szeretnéd rendszeresen olvasni a DivatMarketing friss bejegyzéseit, töltsd ki ezt az űrlapot: Feliratkozás! A feliratkozás ingyenes!
(Példaértékű összefogás – 30 éves az Eventuell, Magyarország egyik első dizájnergalériája)