Business

Állandó digitális jelenlét, tudatos vásárlás, reklámok mellett vélemények, magas etikai mérce és élményalapú megközelítés

Megjelent Magyarország legátfogóbb Z generációs kutatása

A Diverzum, a Quantum Digitális Diákszövetkezet, Steigervald Krisztián (SteiGen) és a PwC szakmai együttműködésében megjelent a Gen Z Report, Magyarország eddigi legátfogóbb kutatása a Z generációról. A kutatást, amely feltárja az első “digitális bennszülött” generáció értékrendjét, vásárlási preferenciáit és költési szokásait, ma mutatták be a Create26-ban. Milyen ember a GOAT, azaz Greatest Of All Time, a karizmatikus RIZZ, és mit takar a SNACKABLE élmény és tartalom? – néhány generációs szlengre is fény derül a kutatásból, mely a K&H Bank támogatásával készült.

2024 folyamán közel 8400 fő részvételével végzett kutatást a Z generáció értékrendjéről és vásárlási szokásairól szakmai együttműködésben a Diverzum, a Quantum Digitális Diákszövetkezet, Steigervald Krisztián (SteiGen) és a PwC. A Z generáció szokásai nagyban befolyásolják a jelen és a jövő értékesítési trendjeit és gyakorlatait, ezért is kiemelkedően fontos, hogy megértsük motivációjukat és szokásaikat. A teljes riport a genzreport.hu oldalról tölthető le.

Sokszor elfelejtjük, hogy egy generációt sosem lehet a szülei nélkül értelmezni. Ha bármikor elhagyja a száját egy másik generáció tagjának, hogy mondjuk a „Z generáció lusta”, akkor annak a kiinduló kérdése, hogy vajon a szüleik (akik az Y és X generáció), vajon hogyan jelentek meg szülőként? Egy generáció nem tud lusta lenni vagy szorgalmas, maximum másképp áll hozzá a munkához, másképp motiválható. Többek között erről szól ez a kutatás is. – mondja Steigervald Krisztián generációkutató.

Mi magunk is ehhez a generációhoz tartozunk, és a platformunkon keresztül több százezer diákkal vagyunk napi kapcsolatban. Ezért azt gondoljuk, hogy ösztönösen is jól ráérzünk a Z generáció fogyasztói viselkedésére. Ugyanakkor fontosnak tartottuk, hogy ezt a tudást kvantitatív adatokkal is bővítsük, ezért döntöttünk úgy, hogy elvégezzük ezt a kutatást. A Gen Z Report különlegessége, hogy a Z generációt nem elszigetelten, hanem a többi generáció kontextusában vizsgáltuk, egy több mint nyolcezres, reprezentatív mintán.” – mondta el László Miklós, a Diverzum társalapítója és tulajdonosa. “Az eredmények számos izgalmas kérdésre választ adtak – és legalább ennyi új kérdést is felvetettek.”

Valóban folyton a telefont nyomkodják? Nehezebb az igényeiket kielégíteni? Messengeren kell szólnunk, hogy kész az ebéd? Videostreaming, zene és podcastok a legfőbb tartalmak? Tényleg nagy hangsúlyt fektetnek a társadalmi-, és környezettudatosságra? Milyen számukra a jó reklám? Tudatosabbak, mint a többi generáció? Mi határozza meg a választásaikat?

“A Z generáció megértése lehetőséget ad arra, hogy tanuljunk egy generációtól, amelyre sokszor negatív jelzőket húzunk, pedig semmiben nem rosszabb, mint az előző generációk, csak mások. A GenZ Report által szeretnénk közelebb hozni egymáshoz a generációkat és segíteni egymás megértését.– tette hozzá Gyarmati Fanni, a Diverzum társalapítója és tulajdonosa.

A Z generáció tagjai átlagosan napi 4,6 órát töltenek az interneten – többségében esténként, – míg a generáció egyharmada folyamatosan online van. Más generációkkal összehasonlítva egyértelműen ők töltik a legtöbb időt az interneten, hiszen ez az idő 4 óra az Y, 3,5 óra az X és 3 óra a Baby boomerek esetében. A generáció, akiknek a digitális világ az elsőszámú információforrás, legyen szó munkáról, vásárlásról, barátokról, tanulásról vagy akár szórakozásról. A digitális térben kifejezetten sok időt töltenek közösségi média felületeken, ezek közül a legnépszerűbbek a Facebook (72%), az Instagram (71%) és a TikTok (61%). Ezek a platformok nemcsak szórakozást biztosítanak számukra, hanem vásárlási döntéseiket is intenzíven befolyásolják.

A reklámokra fogékonyabbak, mint a többi generáció, de emellett a véleményeket is keresik és végső döntésüket alapos, átgondolt kutatómunka előzi meg. Közel felük a Google-t hívja segítségül, hogy információkat szerezzen termékekről vagy szolgáltatásokról. Emellett 35%-uk videós teszteket és bemutatókat néz, míg 33%-uk ár-összehasonlító oldalakon, továbbá webáruház visszajelzések közt és a YouTube-on keres választ a kérdéseire. Vásárlási döntéseikre a tudatosság, a létező számos tájékozódási csatorna egyidejű ismerete és megfelelő használata jellemző, ami a márkáktól a hiteles, értékes és részletes információk megosztását igényli. Emellett a Z generáció kifejezetten magas etikai mércével rendelkezik, ami a vásárlási szokásaikban is tetten érhető. 37%-uk azonnal elfordulna egy olyan márkától, ami gyerekmunkát alkalmaz – ez az arány jelentősen magasabb, mint az Y generációnál, ahol mindössze 24%.

Mindezek mellett a Z generáció számára az élményalapú élet, vagyis a hedonizmus preferencia helyett életfilozófia, amely meghatározza mindennapjaikat, döntéseiket és vásárlási szokásaikat is. A fiatalok több mint harmada tartja ezt kiemelt értéknek – ami jóval magasabb arány, mint az idősebb generációknál -, jobban preferálják az azonnali örömet, elégedettséget és boldogságot nyújtó termékeket vagy szolgáltatásokat. Ez az élményorientált hozzáállás szoros kapcsolatban áll az életstílusukkal: a divat, az utazás és a szórakozás terén is a minél intenzívebb és emlékezetesebb pillanatok keresése jellemzi őket.

A generáció tagjai jelenlegi anyagi lehetőségeik hatszorosát meghaladó, havi 393 000 forint fizetéssel lennének elégedettek, melyből 94% étkezésre, 82% prémium előfizetésekre, 80% szórakozásra költene.

“Bankunk is folyamatosan keresi a lehetőségeket, hogy újszerű megoldásokkal a fiatalabb célcsoportok szűkülő figyelmét is elérje. Innovatív megközelítésünk részeként kutatjuk azokat a modern és interaktív felületeket, mint például a Diverzum is, amely széles spektrumú elérést biztosíthat számunkra az ifjúsági szegmensben.” – mondta Rammacher Zoltán, a K&H Bank Lakossági ügyfél szegmens marketing vezetője.  

Z generációs szótár

  • GOAT, azaz Greatest Of All Time, ami azt jelenti, hogy valaki vagy valami minden idők legjobbja a saját kategóriájában: Ez a generáció a kiválóságot, a minőséget keresi a termékben, a szolgáltatásban és magában a vásárlási élményben is.
  • RIZZ, azaz karizmatikus. Az ilyen személy stílusos, erős vonzerővel rendelkezik. De használhatjuk a RIZZ szót a cselekvésre is a partner vonzására való képességként.
  • SNACKABLE, azaz gyors, könnyen hozzáférhető és személyre szabott élmény, valamint rövid, megosztható és vizuálisan vonzó tartalom: A Z generáció a tolakodó hirdetések helyett az integrált tartalommarketing-stratégiákat részesíti előnyben, például influenszer-együttműködések, interaktív történetmesélés és gamifikált élmények alkalmazásával. Szerintük a jó reklám rövid, nem ismétlődik túl gyakran, vicces, igényes, és megoldást kínál egy valós problémára.
A Diverzumról

A Diverzum Magyarország egyetlen diákkedvezményes platformja, amely 2025-ben közel 300 000 diáknak segít abban, hogy a legtöbbet hozhassa ki a tanuló éveiből. Folyamatosan bővülő partnerhálózatához jelenleg több mint 50 brand, köztük vezető világmárkák is csatlakoztak, amelyek a Diverzum appon keresztül kínálnak kedvezményeket a felhasználónak. A Diverzum küldetése, hogy elősegítse a Z generáció pénzügyi függetlenné válását.

További információ: www.diverzum.hu

(Diverzum)

Ha szeretnéd rendszeresen olvasni a DivatMarketing friss bejegyzéseit, töltsd ki ezt az űrlapot: Feliratkozás! A feliratkozás ingyenes! 

(Állandó digitális jelenlét, tudatos vásárlás, reklámok mellett vélemények, magas etikai mérce és élményalapú megközelítés)

Szóljon hozzá

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.