Karantén alatt, karantén után – DivatMarketing interjú 6.
Így élte meg néhány hazai vállalkozás a válsághelyzetet
Csémi Klára/ DivatMarketing
Drámai, furcsa, ijesztő
– Komáromi Ákos, a klasszikus nagykereskedelmet folytató Laguna Lakástextil Kft. ügyvezetőjének szavai szerint ilyen hatású volt március közepén az a péntekről hétfőre bekövetkezett fordulat, amelyet a koronavírus-járvány miatt bevezetett központi intézkedések váltottak ki. A pénteki, normális forgalom hétfőre a tizedére esett.
Olyan volt, mint amikor a gazda jégverés után kimegy a földjére, és megnézi, mi maradt – mondja. Felmérték, mire támaszkodhatnak ebben a rendkívüli helyzetben, és azt is, hogy mit akarnak megvédeni. Egyértelmű volt, hogy teljes újrakezdésről van szó.
Mindent mozgósítottunk, hogy meg tudjuk tartani a legfőbb tőkénket, a munkatársainkat. Úgy láttuk, hogy a tartalékainkra támaszkodva fél évig kihúzzuk.
Ahogy telt az idő, egyre több rendelés futott be. A kisebb-nagyobb tételek mindegyike külön lapra került, a lapok növekvő száma mutatta a helyzet javulását.
Hamarosan elérték az eredeti szint 40%-át, azóta 90% fölött járnak. Az előző két hónap ugyanis rekordot hozott;
„az üzletek újbóli megnyitása után a partnerek nagy ütemben pótolják elmaradt megrendeléseiket, és jelentkeztek új vevők is.


Ahogy nőtt a kiküldendő tételek száma, egyre több munkatárs kapcsolódott be újra munkába.
A kollégák sokat vállaltak magukra, lelkesen dolgoztak. Látnivaló volt: szeretnék meghálálni, hogy megmaradt a munkahelyük, és együtt maradt a csapat
– fogalmaz a cégvezető.
Ezt önerőből oldották meg, állami támogatást nem vettek igénybe. – Sokat kamatozott, hogy nem küldtünk el senkit, ideiglenesen sem. Egymás segítése, a nehézségek közös átvészelése sikerélményt jelent mindenki számára.
Komáromi Ákos külön figyelmet fordított a hangulat javítására.

A munkába érkezőket minden nap más zenével fogadta, képzéseket tartottak, és kidolgozták a vállalat etikai kódexét, amely rögzíti a 30 év alatt kialakított értékrendet. („Sosem cél a konkurencia kárára fejlődni.”) Nemcsak egymásban igyekeztek a lelket tartani, hanem napi Facebook-üzeneteikkel a partnereikben is.
– Láthatták, hogy nekünk sem könnyebb, sorsközösséget alkotunk – hangsúlyozza.
A sok nehézség között külön említést érdemel a beszállítói oldal.
– Katasztrofális – jellemzi a helyzetet a cégvezető, ám nemcsak a határok lezárása, a hosszú átfutási idő és a sok csúszás miatt. – Tíz ország 50-60 gyártójával vagyunk kapcsolatban, minden tapasztalatunkra szükség volt, hogy vevőinknek megfelelő árut tudjuk kínálni – szögezi le.
E téren nagy biztonságot jelentett, hogy januárban felesége, Komáromi Angéla megkongatta a vészharangot. Olasz, német, spanyol, belga, török és egyéb országokból származó beszállítóiktól elkezdtek vásárolni, és aránytalanul nagy raktárkészletet halmoztak fel, még a kiköltekezés árán is. Ez aztán igazi mentőövet jelentett később, az akadozó szállítások idején.
Bebizonyosodott: szükség van a női megérzésre
– állapítja meg Komáromi Ákos, aki arra számít, hogy 2020 végére a tavalyi forgalom 80%-át teljesítik, de nem kizárt a 100% sem.
Csémi Klára
Előfizetés a magazinra Médiaajánló Feliratkozás