Dries van Noten és kollégái felhívása
Tobias Bayer és Silke Emig/ TextilWirtschaft
A nyílt levél aláírói között Dries van Noten divattervező neve is megtalálható.
Egyre többen követelik a divat lassítását. Miután Giorgio Armani a lassabb ritmus mellett tette le a garast, most olyan tervezők is megszólaltak ennek érdekében, mint Dries van Noten, de felsorakoztak az ügy mellett neves áruházak, köztük a Bergdorf Goodman és híres divatmárkák, mint például a Jil Sander vezérigazgatói, akik nyílt levélben javasolják egy új szezonritmus bevezetését.
A divatvilág Who’s Who-ja. Dries van Noten és Marine Serre divattervező, a Bergdorf Goodman és a Rinascente áruház, valamint az Acne és a Jil Sander márkák vezetői egyaránt
a divatrendszer lassítása mellett érvelnek.
Nyílt levelükben azt szorgalmazzák, hogy
később kezdődjenek az idények, és a kedvezmények időszakát tolják ki.
A levelet aláíró kreatívok, kereskedők és cégvezetők azt javasolják, hogy
az őszi szezon augusztusban, a tavaszi szezon pedig februárban kezdődjön.
Csak az idény végén kellene árengedményeket biztosítani. Ezenkívül kiállnak amellett, hogy
kevesebb árut gyártsanak, kevesebbet utazzanak és gondolják át a divatbemutatók gyakorlatát.
„Osztjuk azt a nézetet, hogy a jelenlegi helyzet ugyan sok kihívással jár, ugyanakkor esélyt is ad arra, hogy alapvető és rég várt változás következzen be”,
hangzik a levélben.
„A világjárvány lehetőséget ad a számunkra, hogy egyszerűbbé tegyük üzletmenetünket, és ezzel környezetbarátabb és társadalmilag fenntarthatóbb módon működjünk. Mindez lehetővé teszi számunkra, hogy jobban megfeleljünk ügyfeleink elvárásainak.”
Korábban –
Nagyjából és egészéből azokat a gondolatokat osztják, amelyeket Giorgio Armani több interjújában is megfogalmazott. „A divatnak lassabbnak kell lennie. Kevesebbet, de jobbat kell nyújtania”, mondta Armani a TextilWirtschaftnak adott interjúban.
„Nincs szükség ilyen sok árura. Ez rossz a környezetnek, ráadásul árt a stílusnak is.”
A németországi aláírók között szerepel a berlini KaDeWe vezetője, André Maeder, Axel Keller, a Jil Sander vezérigazgatója, valamint Michael Kliger, a Mytheresa luxus online-shop vezérigazgatója.
„Úgy hisszük, hogy a divatnak a jövőben kívánatos termékeket és inspiráló élményeket kell nyújtania a vásárlók számára”,
mondja Kliger.
„Most lehetőségünk van arra, hogy kidobjuk a szükségtelen nehezékeket és rituálékat. Erőteljes válogatás, izgalmas tartalmak és vonzó ügyfélszolgálat fogja fellendíteni a teljes áron értékesített árucikkek forgalmát.”
Mindazonáltal felmerül a kérdés, hány szereplő fogja megszívlelni a felhívásukat. A Covid-19 vírus okozta világjárvány az egész divatágazatot válságba sodorta. A szükséghelyzet minden résztvevőt arra kényszerít, hogy a kasszabevételek feljavítása érdekében gyorsan reagáljon. Néhány márka és kereskedő ennek érdekében már most agresszív árengedményekkel csalogat, ami heves reakciókat váltott ki a divatszakmában.