Blog

Gardrobe-mustra?

A felcserélhető, arc nélküli shopoknak nincs jövőjük

 

BEMELEGÍTÉS

A lapkészítés kezdetekor, amikor cikkeket válogatok a következő számhoz, rengeteget olvasok, átfutom a hozzánk beérkezett sajtóanyagokat, a frissen megjelent TextilWirtschaft cikkeket. Iránymutató az éves Tématerv, de ha érdekes cikket találok, azt sem hagyom ki. Emellett egy külön file-ban folyamatosan gyűjtögetem az utolsó szám óta online megjelent cikkeket, a hozzánk beérkező sajtóanyagokat. A megjelölt témákat egy Excel file-ban összegyűjtöm, és utána letöltöm a német oldalról a rostán fennmaradt írásokat. Mindig meglep ezek mennyisége. A decemberi lap előkészítése során az első körben ez 90 fordítandó oldal volt.

Ehhez jönnek az elmúlt hónapok alatt kiszemelt online cikkek, novemberben 156.000 karakter terjedelemben (egy A4-es oldal kb. 6000 karakter!) Megjegyzés: A TextilWirtschaft tevékenysége nagyon megváltozott az utóbbi hónapokban, a napi hírlevelekbe kevesebb hírt, sokkal inkább hosszú cikkeket publikálnak. Rá is kérdeztem, a válasz, mint szakmai újságnak feladatuk olvasóik „edukálása”, az online tartalmak olvasásához való szoktatása. 

Ezután ismét szűkítem a kört, és miután megpróbálom megbecsülni, hogy a beérkezett hirdetések mekkora felület, hány oldal megjelenését teszik majd lehetővé, döntenem kell, mi menjen, mi maradjon. Ez már sokkal „fájdalmasabb” munkafolyamat, mivel nagyon sok hasznos témájú cikket olvasok.

Hatalmas öröm viszont, amikor már a fordításokat olvasom, ugyanis végül a tartalom szinte mindig egy egésszé áll össze, kiderül, az adott lapba válogatott cikkek valahogy összefüggenek, erősítik egymás mondanivalóját. Most is így történt. Az eredmény? Decemberben 52 oldalas, meglehetősen tömény, tartalomgazdag jubileumi újságot készítettünk.

Gondolatébresztő témák

Mindig van olyan cikk, amelyik annak ellenére, hogy nem került a lapba, bennem mélyebb nyomot hagy. Gondolatébresztőnek néhányat szeretnék megosztani Veled ezek közül:

A TextilWirtschaft DIGITAL „mellékletében” visszatérő téma volt a vevőismeret, az adatok megszerzésének és folyamatos elemzésének fontossága! Csak ennek alapján várható előrelépés és eredményesség.

 

Kíváncsian lapoztam bele a TextilWirtschaft NEW LUXURY mellékletébe, néhány felvetés nem csak a luxusáruval foglalkozókat érintheti:

  • Kizárólag a megfelelő piac- és vevőismerettel bíró vállalkozásoknak van esélyük a sikerre. 
  • Az online vásárlások dinamikus növekedésének egyik oka az idősebb korosztály növekvő kereslete.
  • Az egyedi kínálattal megcélozni kívánt fogyasztó megtalálása akkor lesz eredményes, ha ismerik az igényeit, folyamatosan kapcsolatban vannak vele, nem csak a vevőt ismerik, hanem a ruhásszekrényét is.

 

Hosszú interjút készítettek a 180 éves párizsi Le Bon Marché elnökével:

  •  kéthavonta változó programtervet állítanak össze, sok kulturális eseményt szerveznek, de sosem veszítik szem elől, hogy a végén eredményt kell produkálniuk.
  •  elsősorban a hazai vásárlókra fókuszálnak, hiszen a turisták francia élményekre vágynak.
  • az offline boltoknak komoly jövője van, de a szinte kizárólag bérelt területek üzemeltetése rövidtávon eredményes lehet, ám hosszútávon megöli a profitjukat. Elvész a bolt – a shop egyedisége, ki-, felcserélhetővé válik.
  • A buyerek, a beszerzők kiválasztásánál a jelentkezők személyisége a döntő. Kiképezni majd ők fogják (kezdetben 6 hónapot a eladóként kell dolgozniuk). Sokat kell úton lenniük, nem csak divat iránt kell érdeklődniük, hanem mindenhol, akár a legkisebb boltokban is fedezzenek fel új, érdekes ötleteket (az élelmiszerboltokban pl. gyakran az áruprezentáció tanulható)
  • A divatkereskedők tudják, hogyan tegyék vonzóvá az üzleteiket. A kihívás – mind az online, mind az offline üzletnél – az, hogyan biztosítsák a kiszemelt árut a vevőnek. Ha náluk nem kapja meg, továbbáll. De ez nem újdonság. Az internet miatt éleződött ki a probléma. Az Amazon a jó példa. Nem az a lényeg, hogy szép-e a weboldal. A vevő azt akarja tudni, kapható-e a termék, mennyibe kerül és mikor szállítják. Az Amazon szerinte briliáns módon oldja ezt meg.

 

 

A Mytheresa ügyvezetője a vele készült interjúban arról mesélt, hogyan adnak újra meg újra vásárlási impulzust a vevőiknek? Nem termékorientáltak, élménnyel együtt mutatják a termékeiket. Nem a vevőikről tudnak sokat, hanem arról, hogyan vásárolnak. A vásárlói kosarat ismerik! Első a választék összeállítása, aztán következik a technológia és a szerviz!

 

 

 

Csaba Anna-Mária

Előfizetés a magazinra Médiaajánló  Feliratkozás