Zsugorodik az EU-n kívüli országok ruházati importja és exportja
Aziza Freutel/ TextilWirtschaft
A koronajárvány a nemzetközi árukereskedelemben is éreztette hatását. Az Európai Statisztikai Hivatal (Eurostat) által közzétett, az EU-n kívüli országokba irányuló, illetve onnan származó ruházati termékek tavalyi importjára és exportjára vonatkozó adatokból kiderül, hogy ez mennyire befolyásolta az Európai Unió divatpiacát.
A SZÁMOK:
- A koronajárvány és a vele járó korlátozások az ellátási láncokat is megviselték – ez alól a ruházati termékek sem kivételek.
- Ezt szemlélteti a ruházati cikkek importjának és exportjának csökkenése. Az Eurostat adatai szerint az EU tagállamai tavaly 69 milliárd euró értékben importáltak ruházati cikkeket nem uniós országokból. A 2019-es évhez képest ez 14%-os csökkenést jelent.
- Az export tavaly ugyanennyivel csökkent. Így 2020-ban mintegy 30 milliárd euró értékben exportáltak ruházati cikkeket nem uniós országokba. Az előző évben ez az összeg valamivel kevesebb mint 36 milliárd euró volt.
- Ez egy hosszú ideje tartó növekedési trend végét jelenti. Csak 2010 és 2019 között az Eurostat szerint az export értéke 64%-kal nőtt.
- 21 milliárd eurós importvolumenével Kína 2020-ban is az Európai Unió legnagyobb ruházati beszállítója volt. A teljes divatimport mintegy 30%-a innen származik. Ezt követi Banglades 12 milliárd euróval (18%) és Törökország 8 milliárd euróval (12%).
Bezárt gyárak, megszakadt ellátási láncok, eltűnt konténerek – mindezek a globális koronajárvány következményei. Az Eurostat adataiból kiderül, hogy a divatszakmát milyen súlyosan érintette a tavalyi év.
Az Európai Statisztikai Hivatal összeadta a nem uniós országokból származó ruházati cikkek importjára és exportjára vonatkozó adatokat. Az eredmény:
az EU tagállamai 14%-kal kevesebb ruhát exportáltak és 14%-kal kevesebbet importáltak.
Az évekig tartó, mindkét irányú folyamatos növekedés után a Corona a divat külkereskedelmének jelentős visszaeséséhez vezetett.
Előfizetés a magazinra Médiaajánló Feliratkozás